Kościółek pw. św. Józefa, XIX wieczna drewniana zabudowa pensjonatowa Skałki, ul. Wojska Polskiego – Międzygórze

Międzygórze to wieś i stacja klimatyczna położona na wysokości 570-750 m n.p.m., usytuowana u stóp masywu Śnieżnika w wąskiej dolinie Wilczki i potoku Bogoryi, otoczonej przez szczyty Smrekowca, Iglicznej, Jaworowej i Szerokiej Kopy. Zachowana do dziś architektura nadająca Międzygórzu wiele uroku, stanowiąca o jego niezwykłym charakterze przypomina zabudowę szwajcarskich czy norweskich miejscowości górskich.

Drewniany kościółek św. Józefa w Międzygórzu wzniesiono w centrum wsi w latach 1740–1742. Wchodzimy do niego po schodkach od ul. Wojska Polskiego. Rozbudowany w 1920 r. zachował cechy baroku. Do połowy długości nawy usytuowano balkony, łączące się z chórem organowym. Pośrodku parapetu znajduje się rzeźba św. Franciszka. Pod tęczą przedstawienie św. Rodziny, dzieło Ignacego Klahra. Absyda zakończona jest ołtarzem z ok. 1770 roku o pięknym retabulum w kształcie bukietu liści. Pośrodku umieszczono obraz patrona z Dzieciątkiem. Po lewej, od strony nawy, znajduje się ołtarz boczny pw. Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Jedną z atrakcji Międzygórza są także formacje skalne na których można uprawiać wspinaczkę skałkową, a są to: skała Baszta nad wodospadem, skałki w dolinie Bogoryi, skałka Wilk, Kozie Skały.
Miejscowość
międzygórze
Szerokość geograficzna
50.22865837663693
Długość geograficzna
16.764428615570072
Nawiguj do obiektu
Kliknij, aby wyznaczyć trasę